Vem repar bilar i Bengtsfors?
Dalslänningen rapporterade i fredags om en bil som blev repad på Coop-parkeringen under onsdagen. En annan bil repades på Floraleden någon gång mellan onsdag och fredag. På fredagen klottrade dessutom någon på ett släp som stod vid Centralbacken.
Polisen berättar att det även har förekommit skadegörelse på flera andra bilar under februari månad.
Någon gång mellan den 7 och 21 februari repades en bil som har stått parkerad på olika platser i tätorten.
Coop-parkeringen
Den 12 februari repades en bil på Coop-parkeringen. Just på Coop-parkeringen ska det, enligt uppgifter från privatpersoner, ha skett många liknande händelser den senaste tiden.
Den 16 februari repades en bil som stod parkerad utanför en arbetsplats på Storgatan.
Mellan den 20 och 21 februari klottrade någon på en av DVVJ:s rälsbussar.
Mellan den 21 och 22 repades en bil som stod parkerad på Bolldalsvägen.
Krossad framruta
Den 22 februari krossades framrutan på en bil som stod parkerad på Centrumvägen.
Någon gång mellan den 22 och 23 februari bröt någon upp bensinlocket på två bilar i Bengtsfors tätort.
– Men vi har inga vittnesmål att gå på. Så vi kommer inte att kunna utreda de här ärendena vidare, säger Monica Lindberg, polisintendent i Mellerud.