Hoppa till huvudinnehållet

Man klämde hand – tvingades amputera del av finger

Publicerad:
Arbetsplatsolyckan inträffade vid Billingsfors bruk, som i dag heter Ahlstrom Munksjö. Foto: Conny Hultgren

En man i 60-årsåldern klämde en hand och fick krosskador i ett finger på pappersbruket Ahlstrom Munksjö i Billingsfors.

Händelsen inträffade i slutet av mars. Dalslänningen har tidigare rapporterat om detta. Nu har han tvingats amputera toppen av fingret.

– Mannen mår efter omständigheterna bra. Han har besökt arbetsplatsen och hjälper till med utredningen, men är fortfarande sjukskriven, säger Jonas Lindqvist, platschef på företaget.

Han berättar att företaget kommer att utreda händelsen för att få klarhet i exakt vad det var som hände.

Lindqvist: ”Olycklig händelse”

– Det var en väldigt beklaglig och olycklig händelse. Det är naturligtvis tufft för hela arbetsplatsen när en kollega blir skadad. Jag är dock övertygad om att de insatser som vi gjort under många år att förbättra säkerheten kommer ge resultat. Vi har sett under flera år att olyckorna minskar och det ska de fortsätta göra, säger Jonas Lindqvist.

Artikeltaggar

Ahlstrom BillingsforsArbeteArbetsplatsolyckorBillingsforsJonas Lindqvist

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.