Hoppa till huvudinnehållet

Insändare: Ta vara på de idrottsanläggningar som finns först

Publicerad:
Idrottsföreningen Viken har påtalat problemen med det slitna konstgräset på Mossängen.
Idrottsföreningen Viken har påtalat problemen med det slitna konstgräset på Mossängen. Foto: Roger Pettersson

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.

Kan inte förstå hur Åmåls kommun fungerar. Åmåls kommun har en uråldrig konstgräsanläggning som knappt går att använda. Anläggningen används av hundratals ungdomar, skola och föreningar i stort sett varje dag under säsong.

Det har i många år sagts att det inte finns några pengar till byte. Men nu finns tydligen pengar till en ny anläggning, en vattenrutschbana, som givetvis också kostar pengar.

Sen undrar man verkligen varför inte belysningen på fina Örnäsvallen underhålls. Nu lyser ungefär varannan lampa och det går knappt att spela matcher där.

Åmåls kommun skärp er och ta hand om de anläggningar som finns i Åmål och skaffa inga nya anläggningar innan ni sköter de ni redan har.

Ansvariga politiker förklara hur ni resonerar!

Mycket irriterad Åmålsbo

Artikeltaggar

Åmåls kommunInsändareKonstgräsMossängens IP