Hoppa till huvudinnehållet

Växellådsolja rann ut på vägen – påverkade trafiken

Publicerad:
Arkivbild. Bilden har alltså inget att göra med den riktiga händelsen.
Arkivbild. Bilden har alltså inget att göra med den riktiga händelsen. Foto: Jan Fleischmann

En hjullastare som arbetade med att gräva ned el- och telekablar fick problem med växellådan. Olja rann ut på väg 166 som förbinder Ed med Mellerud.

Omkring 15.50 ringde en av de som arbetade vid väg 166 utanför Ed intill Tingvallamossens naturreservat till SOS Alarm. Vid 16-tiden var räddningstjänsten från Dals-Ed framme på plats.

– Det har runnit ut omkring tio liter transmissionsolja och räddningstjänsten påbörjade sanering omgående, säger Linda Bergquist på SOS Alarm.

Under arbetets gång stod hjullastaren på en körbana halvvägs ut i vägen.

– Vi lade på lite absol som suger upp oljan från vägbanan. Eftersom fordonet stod lite dumt till så fick vi växelvis släppa fram trafiken under tiden, säger Robert Lindahl, styrkeledare på Dals-Eds räddningstjänst.

Påverkade utsläppet naturen i området?

– Nej, det hann aldrig rinna ned i diket, utan höll sig kvar på vägen.

17.30 sopade räddningstjänsten upp det sista från vägbanan och avslutade därmed insatsen.

Artikeltaggar

Brott & blåljusDals-Eds kommunRäddningstjänstenSOS AlarmUtsläpp

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.