Hoppa till huvudinnehållet

Insändare: Vården behöver drägliga scheman

Publicerad:
Anställda i vården och omsorgen i Åmåls kommun efterlyser mer tid för återhämtning i sina arbetscheman. 
 (Genrebild, från annan kommun)
Anställda i vården och omsorgen i Åmåls kommun efterlyser mer tid för återhämtning i sina arbetscheman. (Genrebild, från annan kommun) Foto: HENRIK MONTGOMERY / TT

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.

Vi är många vårdanställda som vill veta vilket politiskt parti vi ska lägga vår röst på till valet.

Det blir inte Socialdemokraterna i alla fall, där vi inte fått något stöd eller respons.

Största problemet är att ingen lyssnar på oss.

Vi har även framfört våra åsikter till verksamhetschefen Marco Niemelä ett flertal gånger, men får ingen förståelse eller respons alls.

Många av oss har arbetat inom vård och omsorg i många år, men orkar inte vara kvar på grund av för dåliga scheman med för lite återhämtning.

Flera kommuner i landet backar angående dessa fruktansvärda schemariktlinjer, men inte i Åmåls kommun.

Nu har man anställt en person som ska sitta och göra våra scheman, de vill införa dag- och kvällsveckor, så det kan bli att man avslutar arbetsveckan på fredag klockan 22.00 inför ledig helg, inte optimalt eftersom vi jobbar varannan helg.

Vi önskar ha fortsatt blandning på kvällar och dagar under veckorna.

Hur ska man fungera socialt och träffa sina skolbarn när man inte är hemma på fyra–fem kvällar på rad på en vecka?

Hur ställer ni er politiker till detta?

Vem vill hjälpa oss att få drägliga scheman? Denna gången vill vi ha svar!

Utsliten personal

Artikeltaggar

Insändarevälfärds- och arbetsmarknadsförvaltningenVälfärds- och arbetsmarknadsnämnden