Hoppa till huvudinnehållet

Säfflekille debuterade i Allsvenskan

Publicerad:
Säfflesonen Anton Ingves skrev i våras kontrakt med Örebro SK:s A-lag. Foto: Alexander Lindhe

Sifhällafostrade Anton Ingves har debuterat i Allsvenskan för sitt Örebro SK.

Säfflekillen Anton Ingves, som fostrats i SK Sifhälla, kom till Örebro SK som 16-åring. Efter fyra år i klubbens akademi och spel i ungdomslagen skrev han i våras kontrakt med klubbens A-lag. I matchen mot Halmstad BK nyligen fick han debutera i Allsvenskan. Anton Ingves bytte av Johan Mårtensson på stopptid i matchen, som slutade 1–1.

Örebro SK har det kämpigt i Allsvenskan och ligger näst sist med sex omgångar kvar.

Artikeltaggar

AllsvenskanAnton IngvesFotbollÖrebroÖrebro SK

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.