Hoppa till huvudinnehållet

Bilist smet från poliskontroll i Frändefors

Publicerad:
En bilist smet från en poliskontroll på E45 i Frändefors.
En bilist smet från en poliskontroll på E45 i Frändefors. Foto: Johan Nilsson/TT

När polisen försöker stoppa en bilist för kontroll i Frändefors vägrade föraren att stanna och smet från platsen.

En polisjakt inleddes på E45 vid fyratiden på tisdagsmorgonen. Förföljandet gick förbi Trestads Center i riktning mot Uddevalla. Föraren köde i hög fart ut mot E6 men vid denna tiden är det ingen trafik på vägen. Färden fortsätter på E6 till Ljungskile och vidare mot Lilla Edet.

Vid Bastebacka stannade dock bilen och två män kunde gripas.

Misstänkta för droger

Föraren, en man i 45-årsåldern, togs med för bland annat drograttfylleri och narkotikabrott. Passageraren, en man i 25-årsåldern, misstänks för innehav av narkotika. Beslag av narkotika görs i bilen.

Artikeltaggar

Brott & blåljusFrändeforsSmitning

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.