Man häktad för våldtäkt i södra Dalsland

Publicerad:
En man i 45-årsåldern har av Vänersborgs tingsrätt häktats misstänkt för våldtäkt. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

En man i 45-årsåldern har häktats på sannolika skäl misstänkt för en våldtäkt som ska ha skett på en ort i södra Dalsland.

Försök till våldtäkt på privat fest – man anhållen

Händelsen ska ha inträffat förra lördagen på en privat fest och mannen ska ha gripits på plats.

Mannen anhölls först misstänkt för försök till våldtäkt, men nu har han häktats av Vänersborgs tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt, vilket är den högre misstankegraden.

Åtalstiden är satt till den 12 april.

– Jag kan inte säga något om omständigheterna kring händelsen. Vi jobbar just nu med ärendet, med förhör och annat, säger kammaråklagare Katarina Olsson, som är förundersökningsledare.

Artikeltaggar

Brott & blåljusDalslandVåldtäktVänersborgs tingsrätt

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare