IFK Åmål räckte inte till mot Mellerud: ”Vi krigade på förbättrat”

Publicerad:
Lagkaptenen Albin Svensson och Jonathan Magnusson i IFK Åmål försvarar sig mot Karl Svensson i Mellerud.

Det blev förlust 0–3 (0–2) när IFK Åmål tog emot topptippade Melleruds IF i division 4 Bohuslän-Dal på annandag påsk.

Mellerud dominerade stort i första halvlek, men IFK Åmål stod emot bra i andra halvlek utan att hota.

Första halvlek var en uppvisning av Melleruds IF som dominerade stort. IFK Åmåls försvar rullades upp gång efter annan av gästerna. Ludvig Stefansson inledde målskyttet efter en olycklig resning i hemmalagets backlinje, där bollen nådde en fristående Stefansson, som bara hade att lägga in bollen i nätet.

Det andra målet gjorde Fredrik Larsson, även om det protesterades förr offside, och i det läget rullade Mellerud upp hemmalagets försvar i nästan varje anfall. Hemmalaget hade ett par halvchanser, men det var markant skillnad i styrkeförhållandet lagen emellan.

Mellerud dominerade

Det var mest oskärpa i Melleruds avslutningar och en storspelande Alfred Ndou i IFK-målet som höll siffrorna nere. Lagen gick till pausvila med ställningen 0–2 och i andra halvlek hängde IFK Åmål i och jobbade för att undvika ett nytt ras.

  • Karl Svensson i Mellerud på väg förbi IFK Åmåls Abdiasis Elmi Muhumed.
    Karl Svensson i Mellerud på väg förbi IFK Åmåls Abdiasis Elmi Muhumed. Foto: Roger Pettersson
  • Ludvig Stefansson i MIF mot IFK Åmåls målvakt Alfred Ndou.
    Ludvig Stefansson i MIF mot IFK Åmåls målvakt Alfred Ndou. Foto: Roger Pettersson
  • Ludvig Stefansson i Mellerud med bollen mot IFK Åmåls försvarande lagkapten Albin Svensson.
    Ludvig Stefansson i Mellerud med bollen mot IFK Åmåls försvarande lagkapten Albin Svensson. Foto: Roger Pettersson
  • Fredrik Larsson i Mellerud, med bollen, mot Tobias Nordström i IFK Åmål.
    Fredrik Larsson i Mellerud, med bollen, mot Tobias Nordström i IFK Åmål. Foto: Roger Pettersson

Mellerud var det bättre laget även i andra halvlek, men det dröjde tills det återstod en kvart av matchen innan Jonatan Lundgren satte Melleruds tredje mål.

– Individuellt såg det på många håll klart bättre ut än i premiären mot Rosseröd. Mellerud var klart bättre och hade bud på fler mål, men de är ett tippat topplag och vi krigade på förbättrat, säger IFK Åmåls tränare Tuomo Kemppainen.

Chaves avstängd

Offensive nyckelspelaren Matheus Chaves var avstängd och saknades i Åmålskamraterna som tvingades spela även utan Maazim Osman och Willy Seye.

Kommande helg åker IFK Åmål ner till västkusten för bortamatch mot Skärhamns IK. Tränaren Tuomo Kemppainen ser det som ett av lagen som IFK Åmål ska ha chans att kunna ta poäng emot.

Matchfakta

IFK Åmål – Melleruds IF 0–3 (0–2)

Division 4 Bohuslän-Dal

Målen, första halvlek: 0–1 (10) Ludvig Stefansson, 0–2 (25) Fredrik Larsson

Andra halvlek: 0–3 (75) Jonatan Lundgren

Varningar, IFK Åmål: Abdulkader Harb, Mohammed Chihadeh, Albin Svensson. Mellerud: Wilhelm Ferm, Ludvig Stefansson.

Artikeltaggar

ÅmålDivision 4 Bohuslän-DalFotbollIFK ÅmålMelleruds IFMossängens IP

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare