Det blev förlust 0–3 (0–2) när IFK Åmål tog emot topptippade Melleruds IF i division 4 Bohuslän-Dal på annandag påsk.
Mellerud dominerade stort i första halvlek, men IFK Åmål stod emot bra i andra halvlek utan att hota.
Första halvlek var en uppvisning av Melleruds IF som dominerade stort. IFK Åmåls försvar rullades upp gång efter annan av gästerna. Ludvig Stefansson inledde målskyttet efter en olycklig resning i hemmalagets backlinje, där bollen nådde en fristående Stefansson, som bara hade att lägga in bollen i nätet.
Det andra målet gjorde Fredrik Larsson, även om det protesterades förr offside, och i det läget rullade Mellerud upp hemmalagets försvar i nästan varje anfall. Hemmalaget hade ett par halvchanser, men det var markant skillnad i styrkeförhållandet lagen emellan.
Mellerud dominerade
Det var mest oskärpa i Melleruds avslutningar och en storspelande Alfred Ndou i IFK-målet som höll siffrorna nere. Lagen gick till pausvila med ställningen 0–2 och i andra halvlek hängde IFK Åmål i och jobbade för att undvika ett nytt ras.
Mellerud var det bättre laget även i andra halvlek, men det dröjde tills det återstod en kvart av matchen innan Jonatan Lundgren satte Melleruds tredje mål.
– Individuellt såg det på många håll klart bättre ut än i premiären mot Rosseröd. Mellerud var klart bättre och hade bud på fler mål, men de är ett tippat topplag och vi krigade på förbättrat, säger IFK Åmåls tränare Tuomo Kemppainen.
Chaves avstängd
Offensive nyckelspelaren Matheus Chaves var avstängd och saknades i Åmålskamraterna som tvingades spela även utan Maazim Osman och Willy Seye.
Kommande helg åker IFK Åmål ner till västkusten för bortamatch mot Skärhamns IK. Tränaren Tuomo Kemppainen ser det som ett av lagen som IFK Åmål ska ha chans att kunna ta poäng emot.
Matchfakta
IFK Åmål – Melleruds IF 0–3 (0–2)
Division 4 Bohuslän-Dal
Målen, första halvlek: 0–1 (10) Ludvig Stefansson, 0–2 (25) Fredrik Larsson
Andra halvlek: 0–3 (75) Jonatan Lundgren
Varningar, IFK Åmål: Abdulkader Harb, Mohammed Chihadeh, Albin Svensson. Mellerud: Wilhelm Ferm, Ludvig Stefansson.