På lördagen arrangerades gårdsloppis med hantverksförsäljning på Åmålsgårdens innergård. Det bjöds även på musikunderhållning och det var en välbesökt tillställning som lockade ut många äldre som annars har svårt att ta sig ut.
Det började med gårdsloppis på förmiddagen, en synnerligen välbesökt sådan, där det emellanåt var svårt att ta sig fram mellan folk, rollatorer och rullstolar. Det fina vädret gjorde säkerligen sitt till att locka många besökare.
På innergården såldes hantverk, loppisprylar, fotvårdsprodukter, konst, skönhetsprodukter, honung, väskor, bröd, lotter, oljor, sylt, konst och blommor.
”Lite spanskt över den”
Inga Roth passade på att köpa sig ett fat i porslin och Lars-Erik Gustavsson var nöjd med sitt köp av en broderad bonad som föreställde en dansande kvinna.
– Det var en grann bonad. Det är lite spanskt över den. Visst är den snygg, säger Lars-Erik Gustavsson.
Illustratören Sara Aldén sålde bland annat egentillverkade akvarellmålningar samt böcker om Åmål och lockade många nyfikna besökare till sitt bord.
– Akvarellmålningarna har jag gjort själv. Det är motiv på personer som sitter i rullstol, eller med exempelvis Downs syndrom. Sedan tyckte jag att det passade bra att ha böcker om Åmål då många besökare här inte själva kan ta sig ner till bokhandeln, säger Sara Aldén.
Musik och sång
Eva Johansson sålde skönhetsprodukter vid sitt bord och på ett ställe fanns det blommor att köpa där Marita Burman Linder från Blomsterhagens handelsträdgård hade barnbarnet Willma Johansson till sin hjälp.
Det bjöds även på musikunderhållning. Kyrkans barnkör Trudelutten, under ledning av Ellinor Wiman, bjöd åhörarna på sång innan det var dags för Caisa Svanström att underhålla besökarna med musik och sång.