Hoppa till huvudinnehållet

Störningar för sjuk- och färdtjänstresor i Västsverige

Publicerad:
Västtrafiks app ToGo fungerar som vanligt igen.
Västtrafiks app ToGo fungerar som vanligt igen. Foto: Alf Ehn

Västtrafik har nu fått igång sin app To Go och biljettföräljningen fungerar som vanligt. Däremot är det fortfarande störningar för anropsstyrd trafik.

Västtrafiks app To Go hade driftstörningar under måndagsmorgonen, men felet är nu åtgärdat och det går att köpa biljetter som vanligt igen.

Däremot är det fortfarande störningar i den anropsstyrda trafiken, vilket påverkar bland annat sjuk- och färdtjänstresor. Västtrafik prioriterar akuta resor, den som ändå väljer att boka en resa får räkna med förseningar.

(Texten uppdateras)

Artikeltaggar

Dalsland CenterResor

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.