Hoppa till huvudinnehållet

Anton Karlsson målskytt när Svanskog föll

Publicerad:
Edsvalla vann mot Svanskog
Edsvalla vann mot Svanskog

Svanskog förlorade bortamatchen mot Edsvalla i division 6 Värmland sydvästra herr i fotboll på fredagen. 2-1 (1-0) slutade matchen.

Svanskogs tränare Johan Leandersson kommenterade matchen:

– En krigarmatch där vi förtjänar en poäng.

Edsvalla började bäst och gjorde 1-0 redan i matchupptakten. Efter bara fem minuter slog Noah Fransson till. Matchen stod därefter länge och vägde, utan att något lag fick till det i avsluten. Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Filip Monsén och ökade ledningen för Edsvalla.

Anton Karlsson reducerade för Svanskog med knappa kvarten kvar. Mer än så blev det dock inte för Svanskog.

Det här betyder att Edsvalla nu ligger på första plats i tabellen, och Svanskog är sist, på nionde plats.

Nästa motstånd för Svanskog är Kronoparken. Lagen möts lördag 21 maj 13.00 på Svanevallen.

Artikeltaggar

Division 6 Värmland sydvästraEdsvalla IFEdsvallenFotbollSvanskogs IF

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.