Fröskogsbon Jörgen Råberg har alltid gillat att skriva. Men först nu, 71 år fyllda, kommer författardebuten, ”Utan personligt ansvar”.
– Första versionen var mest en ploj.
Jakthunden Sickan hälsar välkommen med några energiskt ekande skall. Men i övrigt härskar ett lantligt lugn, så när som på en och annan förbipasserande bil bortom Vallsjötjärnet.
– När jag skriver, då vill jag vara för mig själv, säger Jörgen Råberg, med händerna kring ett exemplar av sitt förstlingsverk, spänningsromanen ”Utan personligt ansvar”.
På lördag och onsdag anordnas signering i Åmåls respektive Bengtsfors bokhandel.
– Jag skriver mest för att det är kul, säger den 71-årige författardebutanten, som under hela sitt yrkesliv var maskinoperatör vid bruket i Billingsfors.
Där började han direkt efter fullgången folkskola. Pennan och anteckningsblocket fick hänga med, även när läxorna ersattes av pappersproduktion.
Mycket cowboys först
Från början blev det mest westernhistorier, rena plagiat av dåtidens populära pojkböcker. Men efter hand lärde sig Jörgen Råberg att skapa sina egna världar, bland annat med utgångspunkt ur sitt intresse för jakt, fiske och gamla tiders nybyggarliv i Alaska.
Ingen av hans tidigare texter kan emellertid mäta sig med ”Utan personligt ansvar”. En mjuk tegelsten på 344 sidor.
– För 16 år sedan skrev jag en första oredigerad version, som jag tryckte upp själv för att kunna dela ut till mina arbetskamrater, familj och så, säger Jörgen Råberg.
”Går inte att jämföra”
Att berättelsen nu fått nytt liv beror på att äldsta dottern Hillevi lämnat in manuset till förlaget Lava. Med deras hjälp har texten finslipats och proffsigt paketerats i bokform, ett så kallat danskt band.
– Första versionen var mest en ploj. Den går inte att jämföra med förlagets utgåva, säger Jörgen Råberg.
Boken handlar, i korta drag, om militära experiment på människor. Huvudpersonen säkerhetsagenten Robert Lorentzon får i uppdrag att undersöka en militär anläggning i Karlstad, där det sägs ske mystiska experiment. Ryktet visar sig stämma och trådarna leder hela vägen upp på regeringsnivå, till Stockholm.
Intrigen innehåller även fantasieggande element som apor, neurokirurgi, datachip och svenska kopplingar till Al-Qaidas terrorattentat i New York 2001.
Men också Dalsland finns med på ett hörn:
– Det blir en massaker i Åmål, säger författaren, hemlighetsfull.
Jörgen Råberg
Ålder: 71 år.
Familj: Hustrun Kerstin, barnen Hillevi, Jenny, Bodil och Kim.
Bor: I ett torp vid Vallsjötjärnet, i Fröskog, sedan 1983. Kommer ursprungligen från Dals Långed, där familjen har en sommarstuga, vid Laxsjön.
Intressen: Jakt och fiske ligger närmast om hjärtat. Skrivandet har gått i perioder sedan 12–13-årsåldern, först med penna och spiralblock, sedan med reseskrivmaskin.
Läser helst: Spänningsromaner, gärna av Lee Child och Stephen King.