Ann-Sofie Björkman är född och uppvuxen i Åmål. Hon jobbar med hälsokost och har drivit stadens Lifebutik i sex år.
Så värst mycket semester hinner hon inte med då hon har egen butik, men hon umgås med familjen på lediga dagar och åker gärna till sitt fridfulla smultronställe i naturreservatet Yttre Bodane.
Ann-Sofie Björkman uppskattar att bo vid Vänern och tycker att Åmål är en vacker stad som lever upp på sommaren. Hon uppmanar gärna till att strosa runt på stan, shoppa och fika.
Vilka är dina smultronställen i Åmål?
– Mitt smultronställe ligger i naturreservatet Yttre Bodane och vid Vänerns kant. Så fridfullt och härligt där.
Har du något favoritminne från sommar-Åmål?
– Inget särskilt, men att bo precis vid Vänern gör att somrarna alltid känns härliga.
Vad är det bästa med Åmål på sommaren?
– Åmål är en riktig fin stad som lever upp på sommaren. Alla turister och roliga evenemang som Åmål bjuder på. Bluesfestivalen är ju något Åmål är riktigt känd för.
Hur ser årets semesterplaner ut?
– Blir inte så mycket semester eftersom jag har egen butik. Mina lediga dagar är jag med min familj och ute i naturen.
Har du några sommartips i Åmål?
– Strosa i vår vackra sommarstad. Shoppa, fika och njut!
Har du några hälsokosttips för sommaren?
– Det som bör finnas i alla familjer är en gel av aloe vera. Den svalkar och lugnar solbränd hud och är perfekt vid myggbett då den lugnar klådan. En ståltermosflaska för att alltid ha kall härlig dryck med sig varma härliga sommardagar är ett annat tips.