Hoppa till huvudinnehållet

Man rånad i Mellerud: ”Tog mobiltelefon och kontanter”

Publicerad:
En man blev rånad under natten i Mellerud.
En man blev rånad under natten i Mellerud. Foto: Johan Nilsson/TT

En man i 55-årsåldern blev under natten rånad i Melleruds kommun. Enligt polisen ska mannen ha blivit av med sin mobiltelefon samt 1 000 kronor i kontanter.

Polisen larmades ut på händelsen strax innan 01-tiden natten till onsdag. Det var den rånade mannens granne som ringde polisen.

– Mannen ska ha blivit slagen i ryggen och rånad på mobiltelefon och 1 000 kronor i kontanter. Gärningsmannen var inte kvar på platsen när patrull kom dit, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson vid polisregion Väst.

Inga tillhyggen ska ha anvnts vid rånet.

– Målsägande ville inte anmäla rånet, och ska inte ha varit så samarbetsvillig. Mannen behövde inte uppsöka sjukhus för sina skador.

Artikeltaggar

Brott & blåljusMellerudPolisenRånThomas Fuxborg

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.