Arenabluesen var tillbaka efter tre år sen sist. Och det var till storpublik. Det är helt galet mycket folk i Åmål just nu.
– Vi har längtat, längtat och längtat och nu ska vi ha kalas hela kvällen, sa danske bluessångaren Thorbjörn Risager från terminalscenen.
Den store publikfavoriten under fredagskvällen var Roffe Wikström.
Publiken strömmade in på Åmåls bluesförenings 30-årskalas under fredagskvällen. Amerikanska fingäster till trots, så samlades klart störst publik när det var dags för Roffe Wikström att kliva in på scenen. Folk dansade och sjöng med, till och med när Roffe Wikström själv kallade sin Nils Ferlin-tolkning för ett ”sömnpiller”, till publikens stora förtjusning.
Som sig bör på ett kalas, samlas både gamla vänner och nya bekantskaper i programmet. Roffe har spelat i Åmål många gånger och har en stor grupp trogna fans här. Bluesföreningens ordförande Åsa Lundequist passade på att dela ut Åmåls bluesfest award för 2022 till en annan trogen veteran Knock-Out Greg, alias Greger Andersson från Stockholm. Tidigare i veckan har Sofie Reed tagit emot priset för 2020, medan 2021 års pristagare Stefan Dafgård tvingades lämna återbud och inte är i Åmål.
Åmåls bluesförening har genom åren gjort en del vida tolkningar av bluesgenren och musiken i bluesterminalen på fredagskvällen drog åt lite olika håll, från psykedeliskt till hårt. Svängigt och rytmiskt var det allt som oftast.
Långa improvisationer
Joanna Connor, en av kvällens huvudakter, lät fingrarna gå i raketfart på gitarren, men fick kanske med sig publiken mest när hon gled över i några kända cover.
Devon Allman Project hade med sig suveräna gästartister i form av Larry McCray och JD Simo.
– Vi gör en show i Sverige i år och den är för er, sa Devon Allman.
Lousianabluesens Lil’ Jimmy Reed påannonserades som den amerikan som spelat på Åmåls bluesfest fler gånger. 86-åringen har setts njuta musik på Åmåls gator i publiken både på gatubluesen och på Jesusfestivalen. På terminalscenen hade han fått ett kompband från Åmål, med Daniel Karlsson, Jimmy Östlund, Klas Dannäs och Albin Östlund.
30-årige trummisen Albin Östlund har stor rutin från Åmåls bluesfest, men det var första gången på stora terminalscenen för honom. ”Svinkul”, säger han om att få spela med Lil’ Jimmy Reed.
– Det är en ödmjuk herre. Vi repade i åtta minuter, sen sa han att det blir jättebra det här och gick. Han är old school. Det finns inte många kvar som han, säger Albin Östlund.