Hoppa till huvudinnehållet

Lantbruksfastighet i Långserud får ny ägare

Publicerad:

Lantbruksfastigheten på Rudsbyn Gärdet i Långserud har fått en ny ägare.

Det är Marianne Borgos Halvorsrud som tar över huset efter Grethe Borgos Halvorsrud. Ägarbytet blev klart i mars 2022. Huset är byggt 1923 och har en boyta på 101 kvadratmeter.

I fastigheten ingår en ekonomibyggnad på 280 kvadratmeter.

Bara några hundra meter bort såldes för tio månader sedan en gård, på Rudsbyn Kullen. Priset blev där 3 450 000 kronor, för en 21 hektar stor gård.

De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Rudsbyn Kullen, som gick för 3 450 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenFastighetsaffärerLångserudSäffle kommunVärmlands län

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.