Hoppa till huvudinnehållet

Paret Orava tar över på Forsbacka – hyr restaurangen och Jägmästarflygeln

Publicerad:
Lasse Orava och Elisabeth E Orava driver Stadshotellet och Dalhall i Åmål. Nu tar de också över driften av Forsbackas golfrestaurang och Jägmästarflygeln. Foto: Andreas Dagström

Lasse och Elisabeth E Orava i Åmål tar över Jägmästarflygeln och Forsbacka golfrestaurang från och med 1 december.

– Nu behöver vi anställa personal, säger Lasse Orava.

Paret Orava driver för närvarande Dalhall och Stadshotellet i Åmål. Nu utökas imperiet med Forsbackas golfrestaurang med tillhörande hotelldel, Jägmästarflygeln.

Sent på måndagseftermiddagen signerades ett hyresavtal på tre år, som löper från och med den 1 december.

För ändamålet bildas ett nytt bolag, Värdshus i väst AB, som blir ett dotterbolag till Amalhotellen Holding AB, som driver Stadshotellet och Dalhall.

– Bläcket har precis hunnit torka så det här är ganska färskt. Nu kommer vi att behöva anställa personal, vilket vi kommer att gå ut med. Men det är ju ju två veckor kvar tills vi tar över så vi sitter ännu lugnt i båten, säger Lasse Orava.

Hela anläggningen vid Forsbacka ägs av Forsbacka Golfklubb.

Artikeltaggar

ÅmålBåtarDalhallForsbackaForsbacka GolfklubbHandelLasse OravaMat och dryckRestauranger

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.