Hoppa till huvudinnehållet

Sista snutten av Rösparksskolan rivs: ”Vi får se vilka roligheter som dyker upp”

Publicerad:
Sista delen av Rösparksskolan håller på att rivas.
Sista delen av Rösparksskolan håller på att rivas. Foto: Andreas Dagström

Nyligen påbörjades sista fasen i rivningen av Rösparksskolan. Där den stympade längan står ska barn kunna ägna sig åt utomhuslek om drygt ett halvår.

Medan nya Rösparksskolan häromveckan firade 100-dagarsjubileum, började återstoden av den gamla skolbyggnaden så sakteliga plockas isär. Fönster och annat travas på hög i väntan på transport.

– Det är mycket som ska sorteras innan man kan ge sig på stommen, konstaterar Magnus Dalsbo, vd för kommunala fastighetsbolaget Åkab.

Grävmaskin på väg

När allt är klart ska platsen där byggnaden står ha omvandlats till skolgård, dels för nya Rösparksskolan, dels för verksamheten i B huset, den enda av de äldre byggnaderna som sparas.

Om ett par veckor ska väggarna börja jämnas vid marken.
Om ett par veckor ska väggarna börja jämnas vid marken. Foto: Andreas Dagström

– Grävmaskin dyker upp under vecka nio. Vi räknar med att rivningen tar åtta-tio veckor, säger Jan-Åke Karlsson, platschef för byggentreprenören Peab.

Samtidigt flaggar han för att tidsplanen är preliminär:

– Vi får se vilka roligheter som dyker upp. Det har varit asbest och annat i de redan rivna delarna.

Helt klart till hösten

När byggnaden väl jämnats vid marken ska Peab iordningställa de nya skolgårdsutrymmena.

– Vi siktar på att vara klara till starten av höstterminen. Sen får vi se hur vi använder oss av semesterperioder och så, men det bästa vore att allt var klart före semestern, säger Jan-Åke Karlsson.

Åkab har redan överlämnat nya Rösparksskolan till barn- och utbildningsnämnden. Det skedde i samband med starten av vårterminen. Men kommunen har tidigare sagt att en större invigning ska hållas då hela byggprojektet inklusive kvarvarande rivning och skolgårdsanläggning färdigställts.

För närvarande pågår sortering, bland annat av utplockade fönster.
För närvarande pågår sortering, bland annat av utplockade fönster. Foto: Andreas Dagström
Asbest och annat kan dyka upp under rivningen, befarar Peab.
Asbest och annat kan dyka upp under rivningen, befarar Peab. Foto: Andreas Dagström
Där huskropparna står ska det bli skolgårdar.
Där huskropparna står ska det bli skolgårdar. Foto: Andreas Dagström

Artikeltaggar

AsbestBostad och byggenInvigningarMagnus DalsboPeabRösparksskolan

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.