Hoppa till huvudinnehållet

Glasskiosk tar plats på gågatan: ”Hoppas den kan bidra till mer liv”

Publicerad:
Mellanbrons kafé och restaurang utökar med en glasskiosk på gågatan. ”Jag tänker sminka den med lite lampor och grejer”, säger ägaren Shaimaa Johansson.
Mellanbrons kafé och restaurang utökar med en glasskiosk på gågatan. ”Jag tänker sminka den med lite lampor och grejer”, säger ägaren Shaimaa Johansson. Foto: Andreas Dagström

Mellanbrons kafé fortsätter att bredda verksamheten. Senaste nytillskottet är en fristående glasskiosk.

– Vi hoppas den kan bidra till mer liv på gatan, säger ägarna Shaimaa Johansson och Luis Acuna.

Kafé, restaurang och vandrarhem med hotellstandard. Företagarparet Shaimaa Johansson och Luis Acuna är inte rädda för nya utmaningar.

Häromveckan anlände grundbulten till deras senaste satsning, en glasskiosk av traditionellt snitt.

– Triumfglass har egentligen slutat att tillverka kiosker, men vår kontakt letade fram den här på ett lager i Halmstad, säger Luis Acuna.

Shaimaa Johansson hoppas att kiosken kan bidra till lite mer liv på gatan.
Shaimaa Johansson hoppas att kiosken kan bidra till lite mer liv på gatan. Foto: Andreas Dagström
Vi har ganska mycket efterfrågan på glass. Kiosken underlättar för våra kunder, som slipper stå och trängas inomhus.

Även tidigare har kul- och styckglass varit en del av kaféutbudet, men kyldisken försvann i samband med att bardisken byggdes om. Därav utökningen.

– Vi har ganska mycket efterfrågan på glass. Kiosken underlättar för våra kunder, som slipper stå och trängas inomhus, säger Shaimaa Johansson.

– Vi hoppas också att den bidrar till lite mer liv på gatan.

Hoppas på snar öppning

Kiosken levererades i förra veckan och målet är att luckan ska öppnas till helgen.

– Allt beror på när elektrikern har tid att komma, säger Luis Acuna.

Under högsäsong ska kiosken skötas av sommarjobbare. En annons är på väg ut. Men kanske kommer luckan även att öppnas under årstider då glassuget brukar vara minimalt.

– Kanske kan vi använda den julmarknaden och liknande, för att servera glögg och lussebullar, funderar Luis Acuna.

Mellanbrons kafé har åretrunttillstånd för den delen av gatan där kiosken står.

Ska ni göra några yttre ändringar på byggnaden?

– Jag tänker sminka den lite med lampor och grejer. Sedan får vi se vad mer vi hittar på, säger Shaimaa Johansson.

Redan i fjol började Shaimaa Johansson och Luis Acuna planera för en glasskiosk.
Redan i fjol började Shaimaa Johansson och Luis Acuna planera för en glasskiosk. Foto: Andreas Dagström

Artikeltaggar

GlassHandelKaféerMat och dryckMellanbrons Café, Kök och BarRestauranger

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.