Hoppa till huvudinnehållet

Överfullt när Fröskogs nya församlingshem invigdes

Publicerad:
Barbro Gustafsson från verksamhetsrådet i Fröskog berättade om glädjen att kunna inviga ett nytt församlingshem. Foto: Niklas Lindstrand

Intresset var stort när Fröskogs nya församlingshem under ceremoniella former invigdes på söndagen. Alla som ville fick inte plats. Men som tur var tillät vädret även utomhussittning.

Den plötsliga våren var nästan försommarlikt vacker när Fröskogs församling samlades för att inviga sitt nya församlingshem. Ut ur kyrkan strömmade toner av psalmsång, ”I denna ljuva sommartid”, och man förstår av sången att det förmodligen inte är många platser som står tomma därinne.

Så till klockringning kom först en sjungande kör ut ur kyrkportarna, följt av officianter och, som det tycktes, en aldrig sinande ström av gudstjänstdeltagare i alla åldrar som i procession vandrade längs kyrkogården.

Nytt gravkvarter

Det var även en ny begravningsplats som invigdes, där utbyggnad av Fröskogs kyrkogård med ett nytt gravkvarter har skett, vilket ger möjlighet till nya kist- och urngravplatser. Ceremonin följde Svenska kyrkans handbok, med textläsning och tillkännagivande och när den stora församlingen stämde upp i ”Härlig är jorden” var det flera som samtidigt blickade utanför murarna, över havet av vitsippor som såg ut att lapa i sig de efterlängtade solstrålarna, vilka kom som en skänk från ovan denna dag.

Det var Åmåls församlings fastighetsansvarige Martin Hallberg som fick hedersuppdraget att klippa bandet och därmed inviga det nya församlingshemmet i Fröskog.
Det var Åmåls församlings fastighetsansvarige Martin Hallberg som fick hedersuppdraget att klippa bandet och därmed inviga det nya församlingshemmet i Fröskog. Foto: Niklas Lindstrand

Hus för liv och hopp

Så var då processionen framme vid det nybyggda församlingshemmet och domprost Dan Fredriksson, med anor från Dalsland men nu bosatt i Karlstad, läste:

– Låt detta, församlingens hus, bli en plats som ger liv och hopp till oss och till bygden i Fröskog. Vi ber och tackar för alla som jobbat med bygget – snickare, målare, rörmokare, elektriker, församlingspersonal och andra som bidragit.

Klippa bandet

En församlingskör med sångare från olika körer i församlingen sjöng med toner av Wilhelm Peterson-Berger om våren som kom en valborgsnatt.

– Låt detta hus bli en plats för undervisning och lärande, för sång och musik, för lek och pyssel, för möten och samtal, läser domprosten varpå församlingens fastighetsansvarige Martin Hallberg får hedersuppdraget att klippa bandet och därmed är församlingshemmet invigt och kyrkoherde Lotta Cohén kan bjuda in alla till festmingel i de nya lokalerna.

Framför församlingskören och nybyggda församlingshemmet ser vi från vänster komminister Jesper Pålsson, domprost Dan Fredriksson, kyrkvärd Gunnar Dahlstrand och kyrkoherde Lotta Cohén som även kunde tacka vädrets makter denna vackra dag.
Framför församlingskören och nybyggda församlingshemmet ser vi från vänster komminister Jesper Pålsson, domprost Dan Fredriksson, kyrkvärd Gunnar Dahlstrand och kyrkoherde Lotta Cohén som även kunde tacka vädrets makter denna vackra dag. Foto: Niklas Lindstrand

Kunde sitta ute

Verksamhetsrådet i Fröskog hade dukat upp med godsaker till kaffeservering och i ett särskilt rum serverades tårtor från Brukets godaste. Då deltagarantalet översteg 150 personer fanns inte plats för alla vid de dukade borden men som tur var kunde man denna valborg sitta ute med sin kaffekopp.

Lyckliga över beslut

Närvarande hantverkare och medverkande till att byggnaden idag finns tackades och tal hölls av bland andra Barbro Gustafsson och Gun-Britt Larsson från verksamhetsrådet som konstaterade att det fanns en oro för att man skulle bli utan församlingshem när det gamla såldes men att man blev lycklig när beskedet kom att man beslutat bygga nytt församlingshem. Grethel Holmgård, som var ordförande i kyrkorådet när detta beslut fattades bidrog också med sina tankar kring att det nya församlingshemmet nu står klart, varpå festen att fira det nya huset fortsatte.

För att vara med vid invigningen kom man från både när och fjärran, däribland från vänster Barbro Gustafsson, Evert Andersson, Grethel Holmgård och Lorna Waern.
För att vara med vid invigningen kom man från både när och fjärran, däribland från vänster Barbro Gustafsson, Evert Andersson, Grethel Holmgård och Lorna Waern. Foto: Niklas Lindstrand
Vid ett av kaffeborden träffades från vänster Birgitta Hellsten med dotter Linnéa, Monica Lindstrand och Lorna Waern och till höger kyrkvärd Gunnar Dahlstand, tidigare ordföranden i kyrkorådet Grethel Holmgård och Marit Langaard, kanslichef på Åmåls församling.
Vid ett av kaffeborden träffades från vänster Birgitta Hellsten med dotter Linnéa, Monica Lindstrand och Lorna Waern och till höger kyrkvärd Gunnar Dahlstand, tidigare ordföranden i kyrkorådet Grethel Holmgård och Marit Langaard, kanslichef på Åmåls församling. Foto: Niklas Lindstrand
Gun-Britt Larsson från verksamhetsrådet i Fröskog tackade medarbetare i Åmåls församling; från vänster trädgårdsingenjör Daniel Gomez Palomäki, kyrkogårdsföreståndare Ulrika Halfvordsson, Gun-Britt Larsson, fastighetsingenjör Sune Fransson, fastighetsansvarige Martin Hallberg och kyrkoherde Lotta Cohén.
Gun-Britt Larsson från verksamhetsrådet i Fröskog tackade medarbetare i Åmåls församling; från vänster trädgårdsingenjör Daniel Gomez Palomäki, kyrkogårdsföreståndare Ulrika Halfvordsson, Gun-Britt Larsson, fastighetsingenjör Sune Fransson, fastighetsansvarige Martin Hallberg och kyrkoherde Lotta Cohén. Foto: Niklas Lindstrand
Peo Larsson från Åmål var en av de som minglade i nya församlingshemmet i Fröskog på valborgsmässoaftonen.
Peo Larsson från Åmål var en av de som minglade i nya församlingshemmet i Fröskog på valborgsmässoaftonen. Foto: Niklas Lindstrand
En församlingskör sjöng bland annat en av Wilhelm Peterson-Bergers vårsånger för att hälsa våren och för att förgylla invigningsdagen.
En församlingskör sjöng bland annat en av Wilhelm Peterson-Bergers vårsånger för att hälsa våren och för att förgylla invigningsdagen. Foto: Niklas Lindstrand
Kyrkvärd Gunnar Dahlstrand, komminister Jesper Pålsson, domprost Dan Fredriksson och kyrkoherde Lotta Cohén vid invigde ett nytt gravkvarter
Kyrkvärd Gunnar Dahlstrand, komminister Jesper Pålsson, domprost Dan Fredriksson och kyrkoherde Lotta Cohén vid invigde ett nytt gravkvarter Foto: Niklas Lindstrand
Det var en lång procession från kyrkan till kyrkogården när man först invigde nya begravningsplatsen i Fröskog.
Det var en lång procession från kyrkan till kyrkogården när man först invigde nya begravningsplatsen i Fröskog. Foto: Niklas Lindstrand
Leif Svensson som ritat och varit byggansvarig under byggnationen av församlingshemmet tackades av kyrkoherde Lotta Cohén.
Leif Svensson som ritat och varit byggansvarig under byggnationen av församlingshemmet tackades av kyrkoherde Lotta Cohén. Foto: Niklas Lindstrand
Kyrkvärd Gunnar Dahlstrand, kyrkoherde Lotta Cohén, domprost Dan Fredriksson och komminister Jesper Pålsson under textläsningen för att inviga nya gravkvarteret på Fröskogs kyrkogård.
Kyrkvärd Gunnar Dahlstrand, kyrkoherde Lotta Cohén, domprost Dan Fredriksson och komminister Jesper Pålsson under textläsningen för att inviga nya gravkvarteret på Fröskogs kyrkogård. Foto: Niklas Lindstrand
Några som medverkat till byggnationen av församlingshemmet och som tackades var Andreas Johansson som bland annat skött grävmaskin, Leif Svensson som ritat och varit byggansvarig och Niklas Strand från Peab.
Några som medverkat till byggnationen av församlingshemmet och som tackades var Andreas Johansson som bland annat skött grävmaskin, Leif Svensson som ritat och varit byggansvarig och Niklas Strand från Peab. Foto: Niklas Lindstrand
Från verksamhetsrådet i Fröskog medverkade från vänster Barbro Gustafsson, Marie Ulff, Inga-Maj Berg och till höger Gun-Britt Larsson.
Från verksamhetsrådet i Fröskog medverkade från vänster Barbro Gustafsson, Marie Ulff, Inga-Maj Berg och till höger Gun-Britt Larsson. Foto: Niklas Lindstrand

Artikeltaggar

ÅmålÅmåls församlingBostad och byggenDalslandDan FredrikssonFörsamlingarFröskogKörerKyrkogårdarLotta CohénMartin HallbergPeabSångSvenska kyrkanWilhelm Peterson-Berger

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.