Under lördagen sparkade Åmåls fotofest igång och som vanligt var intresset stort från start.
Huvudställarna kunde knappast ha mer olika smak, men båda plåtar oftast utan att deras modeller märker av dem.
Med tanke på att evenemanget mer eller mindre dödförklarades redan före pandemin är det imponerande hur entusiasterna lyckats blåsa nytt liv i fotofesten. Åter har den blivit en populär uppvärmning till sommarhalvårets tämligen späckade kultur- och nöjeskalender.
Dessvärre var årets stora affischnamn Jonas Classon tvungen att åka hem av personliga skäl, kort efter att han hängt färdigt sin utställning på konsthallens bottenplan. Bilderna föreställer hur som helst fåglar, ofta i natursköna miljöer. Classon måste ha legat gömt många otaliga timmar för att fånga ovetande ugglor, tranor, med mera.
Mycket på resande fot
Smygfotograferande men av ett helt annat snitt ägnar sig även fotofestens andra dragplåster Morten Gjerde åt. På väggarna en trappa upp har norrmannen hängt idel urbana bilder, närbilder av människor i stadsmiljöer, tagna med 35 millimeters objektiv.
– Jag letar efter de små ögonblicken som vanligen försvinner direkt, men som på det här sättet får evigt liv, säger Gjerde.
Fotografierna är tagna över hela Europa.
– Jag reser gärna bort och stannar på ett ställe i tre veckor. Då går jag runt med kameran och fotar från morgon till kväll. Fullt fokus.
Till vardags arbetar Morten Gjerde med kommersiell fotografering, exempelvis cd-omslag och katalogbilder, men det är gatufotot han brinner för:
– Jag är lyckligtvis i en situation där jag inte behöver någon fast inkomst varje månad, utan kan dedikera mycket tid åt det jag vill. Det måste nästan man för att kunna ta fotograferandet ytterligare ett steg.
Spontant besök
Merparten av utställarna, sammanlagt ett 20-tal, visar sina alster i Gamla kyrkan. Hedersplatsen på scenen är tillägnad Olle Englund (1919-2004), Åmåls kanske mest mångsidige amatörfotograf genom tiderna. Arrangörerna har valt ut ett antal bilder Englund tog i samband med Åmåls 300 årsjubileum. På några förstoringar skymtar dåvarande kronprisen, Gustaf Adolf. Värt att notera är hur nära fotografen fick komma kungligheten. Det hade knappast tillåtits idag.
Många av besökarna under öppningsdagen är själva med och ställer ut, eller är bekanta till dessa, men även folk utan koppling till evenemanget kikade förbi, som Monica Thörner och Patrik Karlsson från Säffle. De hade övernattat med sin båt i gästhamnen och blev nyfikna på vad som försiggick i Gamla kyrkan.
– Besöket blev lite spontant, säger paret, som gillade vad de fick se:
– Roligt med alla lokala motiv.
Fotofesten pågår till och med 13 maj. På torsdagen ger Morten Gjerde föreläsning i kulturhuset, där han även har portfoliobedömning på fredagen.
På tisdagen hålls workshop i nattfoto. Leder gör Anders Nilsson, från Arvika.