Hoppa till huvudinnehållet

Svanskog avgjorde före paus mot Grums 2

Publicerad:
Svanskogs IF vann mot Grums IK Fotboll
Svanskogs IF vann mot Grums IK Fotboll

Svanskog tog ledningen före paus i matchen mot Grums 2 på lördagen, och Grums 2 lyckades inte resa sig. Matchen i division 6 Värmland västra herr i fotboll slutade 2-1 (2-1) till hemmalaget.

Martin Hammar blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål efter 28 minuter.

Grums 2 startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Merivan Waysi slog till, redan i sjätte minuten.

Svanskog kvitterade till 1-1 tidigt i matchen, genom Jacob Wolfbrandt, i sjunde minuten.

Svanskog tog ledningen efter en knapp halvtimmes spel, genom Martin Hammar. Därmed hade Svanskog vänt matchen. I andra halvlek fick inget av lagen in något mål, och matchen slutade med seger för Svanskog med 2-1.

Det här var Svanskogs andra uddamålsseger den här säsongen.

För hemmalaget betyder resultatet sjätte plats i tabellen. Grums 2 är på sjunde plats.

Fredag 26 maj 19.00 spelar Svanskog borta mot Gillberga.

Artikeltaggar

Division 6 Värmland västraFotbollGrums IK FotbollSvanevallenSvanskogs IF

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.