”Cirkus, revolution och bildens byggstenar” är titeln på Karlbergsgymnasiets elevutställning, som nu visas i Åmåls konsthall. Ett uppfriskande virrvarr av uttrycksformer.
– Ni är modiga! Ni är jätte-, jättemodiga! berömmer kommunens konststrateg Rebecka Andersson.
Att lyckas hitta en titel som faktiskt fungerar hyggligt bra är imponerande i sig. Det rör sig trots allt om bortemot 200 verk av 65 elever. Blandningen spretar åt alla håll, och då har ändå en del alster utelämnats av tekniska skäl, som diverse videoverk.
Direkt innanför entrén hänger fyra klatschiga teckningar. Samtliga signerade Gerda Sandvall, som går teknikprogrammet.
– Jag vill visa hur kärlek kan kännas. Att det inte alltid är bra, utan har många aspekter, säger Gerda och syftar på den största teckningen.
Andra bilder handlar om neuropsykiatriska funktionsnedsättningar.
– Som kvinna med diagnoser kan man känna sig missförstådd av samhället. Det är något jag ville lyfta och testa att göra konst av.
Klatschig, men på ett mer obehagligt, brutalt vis är också den målning som hänger mitt i trappan. En flicka med katt i famnen. Båda tillsynes nerblodade.
– Vi skulle måla en tavla med revolutionstema. Mitt verk är relaterat till kriget i Ukraina. Jag har många vänner som kommer därifrån, förklarar upphovspersonen Polina Glukkova, som går första året på det bildestetiska programmet.
Karlbergsgymnasiet har för närvarande inga äldre esteter, men till hösten startar en ny klass, vilket naturligtvis gläder läraren Josefin Jansson.
– Vi har tolv sökande just nu, sen får vi se hur många det blir. Roligt hur som helst att intresset ökar.
För Polina Glukkova har det bildestetiska programmet alltid varit huvudalternativet, men efter studenten väntar ett spårbyte:
– Jag ska bli sjuksköterska och jobba inom psykiatrin.
Välkomnade med bubbel
Elevutställningen hade smygvernissage på måndagsförmiddagen, då skolkamrater välkomnades med sedvanligt bubbel och salta pinnar. Kommunens konststrateg Rebecka Andersson avrundade med ett litet hyllningstal.
– Jag vet hur svårt det kan vara att visa för andra någonting man själv har skapat. Ni är modiga! Ni är jätte-, jättemodiga!
”Cirkus, revolution och bildens byggstenar” visas till den 3 juni.