Tomt i Mellerud har fått ny ägare – priset: 1 900 000 kronor

Publicerad:

Barbro Anita Jonsson, 55 år, från Trollhättan, är ny ägare till tomten på adressen Stockenäs Sågudden 1 i Mellerud.

Säljare är Birgitta Maria Baumann. Ägarbytet blev klart i mars 2023 och priset blev 1 900 000 kronor. Tomten är 1 746 kvadratmeter stor.

I höstas såldes ett hus bara några hundra meter bort, på Stockenäs Tallvägen 5. Där landade priset på 1 150 000 kronor för det 67 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det bara sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det var Stockenäs Stora Koön 1, som gick för 3 400 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenFastighetsaffärerMellerudMelleruds kommunVästra Götalands län

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare