Sveriges enda travdag med högervarv körs på söndag på Åmålstravet som sedan 2011 har denna variant på sitt tävlingsschema.
Alla lopp denna tävlingsdag startas med bil och mållinjen är belägen precis utanför restaurangbyggnaden. Som vanligt denna dag är det enormt bra anmält och intresset var stort.
– Ja, denna tävlingsform verkar väldigt populär och det blev mycket bra anmält. Vi har så smått pratat om att kanske redan till nästa säsong ha någon mer tävlingsdag i högervarv men här lär vi få återkomma, säger travbanechefen Tomas Eklund.
”The right way” och det är en dag med tio löpningar på programmet och en tv-sänd GS75-omgång med hög omsättning och bra spelvärde. Dagen till ära firas också 100-åringen Dalslands travsällskap och 70-åringen Mörtebols travbana.
Spiken denna GS75-omgång kommer för en häst som kan detta med högervarv. Kenzo Flevo har gjort många starter på danska Århus travbana och där kör man alla sina tävlingsdagar i högervarv. I lärlingsloppet har han fått duktige Malte Handfast i sulkyn och från ett bra läge ger vi dem förtroendet.
Kenzo Flevo blir vårt spikförslag i GS75-avdelning 2.
GS75-avdelning 4 är Sven Lundgrens minneslopp och ett lopp med flera duktiga kallblod. Segernicken ger vi till lägesgynnade Jerk Spik men vi dubblar med snabbe Faks Odin som har stor fart för klassen.
Tvåhästars-lås blir det också i GS75-finalen där Thai Manhattan och Jaxon Schermer båda har fina lägen för Björn Goop respektive Stefan Persson.
Hemmahoppen är Antonio Jet i GS75-avdelning 5 samt Upcoming Artist i avdelning 6, tillika ”The right way”-loppet.
Spiken
Kenzo Flevo (GS75-avd.2): Dansk häst som numera finns i norsk träning hos Diana L Olsson. I Danmark tävlade han mycket på Århus travbana där man kör i högervarv. Hästen fungerade bra med detta och med duktige Malte Handfast blir han vårt drag i lärlingsloppet.
Skrällbudet
Antonio Jet (GS75-avd.5): Hemmahästen gjorde senast ett bra lopp i Åmål som trea från tråkigt läge vilket föranledde vida spår under vägen. Nu är Antonio Jet fått ett bra spår och på sin fina form blir han ett roligt drag med Petter Karlsson i sulkyn.
Ranking & system
GS75 Stora: Hästar ovanför strecken. Insats: 720 kr = 720 rader.
GS75 Lilla: Hästar i fet stil. Insats: 96 kr = 96 rader.
GS75-1
4 Pewdiepie
6 Dart Board
10 Kadabra Dream
- - - - - - - - - - -
5 Kosgi
9 Staro Merlin
2 Apollo Creed
7 Bourne Dominion
3 Untouchable In
1 Victor C.
8 Red Love Vici
11 Profinitif
GS75-2
5 Kenzo Flevo
- - - - - - - - - - -
3 Just Fontaine
9 Get Ahead
6 Picture Perfect
8 All The Way Cal
10 Barske M.
1 Meryl Streep Boko
2 Quling Futura
4 Veams Mynta
7 Dats Trixi
11 Ben Hogan
12 Kenwood
GS75-3
2 Honey Dun Girl
4 Ess Expression
6 Juicy
7 Isla Vanilla
1 Make A Mil
- - - - - - - - - - -
10 Calibra V.M.
3 Bellatrix Doc
5 Acreditforyou
8 Gelato Pellini
9 Invicta Sisu
11 Love It
12 Cassiopea Font
GS75-4
1 Jerk Spik
9 Faks Odin
- - - - - - - - - - -
4 Eld Brando
2 Eldida
10 Per B.
11Bol Igel
6 Direktör Ribe
7 Mc Vilja
3 Sogns Basse
5 Edbjörn
8 Tjomsensin
12 Ulvenelden
GS75-5
1 Mister Vredebest
5 Jolicoeur
4 King Chaos
3 Antonio Jet
- - - - - - - - - - -
6 Apollo Prophet Cal
9 I.D. Derrier Pas
12 Equilizer
10 Wilhelm Tell
2 Astor De Castella
7 Herkules S.S.
8 Sugar Fine Lady
11 Mustang Valley
GS75-6
6 Ara
3 Luringen La Ma
2 Upcoming Artist
- - - - - - - - - - -
7 Lord Horse
8 Chablis Ribb
11 Bear Hope
1 Mister Sea
4 Barbaresco V.W.
5 Alvena Vagaboy
9 Brake Cooling
10 Nisse Sånna
GS75-7
4 Jaxon Schermer
3 Thai Manhattan
- - - - - - - - - - -
1 Explosivelove A.F.
5 Bear Man
6 Cordially
2 Bontoni Degato
10 Email
7 Lovely Vacation
8 Bear Turbo
9 Majors Amore
11 Cubalibre Jet
12 Lasses Tara
Dagens dubbel
DD1: 2 Upcoming Artist, 3 Luringen La Ma, 6 Ara
DD2: 3 Thai Manhattan, 4 Jaxon Schermer.
6 kombinationer à 40 kr = 240 kr
GS75-avdelning 1
Här kan Björn Goop och 4 Pewdiepie profitera på sitt fina läge även om det är en häst som inte vinner så ofta.
6 Dartboard kan mycket i sina ljusa stunder och vi har en känsla av att den långa distansen gynnar honom
Tredje strecket blir 10 Kadabra Dream som har form men brottas med ett lite vanskligt läge.
Om fler, 5 Kosgi!
GS75-avdelning 2
Här går vi rakt ut på 5 Kenzo Flevo som gjort bra ifrån sig på högervarvsbanan Århus i Danmark där han vunnit som favorit. Rutinen i denna tävlingsform väger i vårt tycke tungt och vi väljer att spika honom i detta lärlingslopp med duktige Malte Handfast i sulkyn.
Skulle han missa är 3 Just Fontaine första motbud.
GS75-avdelning 3
Ett öppet stolopp där snabbe 2 Honey Dun Girl kommer från seger i Vaggeryd och får tipsettan från bra läge.
4 Ess Expression vann ifjol tre segrar på sina fyra starter och väntar nu på första årssegern.
6 Juicy och 7 Isla Vanilla är dugliga liksom innerspårets 1 Make A Mil.
GS75-avdelning 4
Sven Lundgrens minneslopp för kallblod innehåller många fina hästar. Vi ger tipset till 1 Jerk Spik som kommer från seger i Rättvik på sin rekordtid 1.25,2/2 640 meter.
9 Faks Odin har mycket bra fart för klassen och vi dubblar systemet med honom.
2 Eldida, 4 Eld Brando, 10 Per B och 11 Bol Igel är tänkbara vid större gardering.
GS75-avdelning 5
1 Mister Vredebest öppnade snabbt långt ute på vingen senast i Visby men nådde inte ledningen och vann ändå. Från innerspåret luktar det ledning lång väg och då blir han svår!
4 King Chaos och 5 Jolicoeur räknas tidigt.
Skrällbudet är hemmahästen 3 Antonio Jet som var duktig trea senast trots några dryga svängar under vägen.
GS75-avdelning 6
Skulle snabbe 6 Ara komma bra på det så blir han svår att nå från front. Hästen är bättre än raden och kan här spräcka sin segernolla.
3 Luringen La Ma gör här sin årsdebut och Maria Törnqvist brukar ha hästarna väl förberedda.
Hemmahoppet i ”The right way” är 2 Upcoming Artist som senast var duktig på Åby som trea efter att fått göra grovjobbet i tredjespår 800 meter kvar.
GS75-avdelning 7
Vi tror oss komma långt på två hästar i GS75-finalen. 3 Thai Manhattan och 4 Jaxon Schermer har fått fina lägen i detta sprinterlopp och båda är hästar som kan mycket. Den av duon som når ledningen är nog den förmodade vinnaren.
1 Explosivelove A.F, 5 Bear Man och 6 Cordially är en trio som utmanar.
Avd | Enkel rad | 48 rader (96 kr) | 150 rader (300 kr) |
1 | 1 | 1-9 | 1-2-4-9-10 |
2 | 1 | 1-3-4-5 | 1-2-3-5-6 |
3 | 6 | 2-3-6 | 2-3-6 |
4 | 4 | 3-4 | 3-4 |