Hoppa till huvudinnehållet

Motorcyklist körde in i personbil – förd till sjukhus med ambulans: ”Höll inte avstånd”

Publicerad:
Bild tagen på de köer som uppstod efter trafikolyckan i Högsäter.
Bild tagen på de köer som uppstod efter trafikolyckan i Högsäter. Foto: Privat

En trafikolycka inträffade vid 16.20-tiden på tisdagen i centrala Högsäter mellan en motorcyklist och en personbil. En person fördes till sjukhus med ambulans.

Motorcyklisten ska ha kört in bakifrån i personbilen i korsningen Genavägen-Rännelandavägen på väg 172. MC-föraren hamnade på marken i samband med kollisionen.

Räddningstjänst och ambulans larmades och åkte ut till platsen.

Motorcyklisten, en manlig sådan, var vid medvetande och talbar. Han klagade över smärtor i benen.

– Han fördes till sjukhus med ambulans, säger Martin Olofsson, teamledare på SOS Alarm.

I personbilen färdades två personer. Dessa verkar ha klarat sig oskadda.

Vägen spärrades av efter trafikolyckan.

– Vägen är nu öppen igen och har så varit sedan räddningstjänsten lämnade platsen vid 17.30-tiden, säger Martin Olofsson.

Polisen skrev en anmälan om vårdslöshet i trafik.

– Det är föraren av motorcykeln, en man i 35-årsåldern som är misstänkt. Han hade inte hållit tillräckligt avstånd till framförvarande fordon. Han fick lindriga skador men han följde med till sjukhus för kontroll, säger Peter Adlersson, presstalesperson för polisregion Västra Götaland.

Artikeltaggar

HögsäterOlyckor och katastroferTrafikolyckor

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.