Hoppa till huvudinnehållet

Tidigare segrare till start i Hagenrudan

Publicerad:
Sofie Nelson Rask, som för ett par veckor sedan blev tvåa i Göteborgsvarvet maraton, kommer till start i söndagens Hagenrunda.
Sofie Nelson Rask, som för ett par veckor sedan blev tvåa i Göteborgsvarvet maraton, kommer till start i söndagens Hagenrunda. Foto: Karin Olsson

På söndag avgörs Hagenrundan nummer 42, med start och mål vid bygdegården i Hagenberg. Bland de 20-talet anmälda löparna finns tidigare Åmålsborna Elias Björnson och Sofie Nelson Rask, som båda vunnit loppet flera gånger tidigare.

På fredagseftermiddagen var ett 20-tal löpare anmälda till något av loppen – tävlingsdistanserna över 10 och 7,6 kilometer, motionsloppet över 4 kilometer och 800 meter långa knattejoggen.

Det går att efteranmäla sig fram till 30 minuter före start, mot en förhöjd startavgift.

Artikeltaggar

GöteborgsvarvetHagenrundanMaratonSofie Nelson RaskSport

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.