Hoppa till huvudinnehållet

Nya ägare till hus för 1 100 000 kronor i Bäckefors

Publicerad:

Jenny Maria Linda Svensson, 38, och Viktor Per Erik Svensson, 42, från Ödskölt har köpt huset på Ekvägen 12 i Bäckefors av säljaren Anna Kristina Katarina Ström.

Köpesumman blev 1 100 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i september 2023. Huset är byggt 1977 och har en boyta på 125 kvadratmeter.

Ett par hundra meter bort såldes för tio månader sedan ett annat hus, på Gamla Bruksgatan 33. Där såldes ett 98 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 350 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Villagatan 5, som gick för 815 000 kronor.

Artikeltaggar

BäckeforsBengtsfors kommunBostad och byggenFastighetsaffärerVästra Götalands län

Så här jobbar PD med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.