Kommunala fastighetsbolaget Åkab ska sälja en av sina industribyggnader på Nygård.
– Det är ett förebyggande beslut, säger styrelseordförande PG Hellberg (M).
Frågan om försäljning blev aktuell när byggnadens nuvarande hyresgäst Azelio begärdes i konkurs i somras.
– Det handlar om 1200 kvadratmeter kontorsyta, säger PG Hellberg (M). Vi ska undersöka om någon är intresserad av att ta över.
Här bör tilläggas att konkursförvaltaren fortfarande är på jakt efter köpare åt Azelio.
– Men skulle han misslyckas blir det inte lätt för oss att hitta en ny hyresgäst med lika stort behov av kontorsyta, konstaterat Hellberg.
– Det är ett förebyggande beslut från vår sida.
Mer tvärs över gatan
Byggnaden i fråga ligger på Forsbrogatan, mellan Håkansson Sågblad och gamla Mårten Bagare, där Mio Möbler numera har lager. Fastigheten benämns officiellt Åmål-Nygård 1:76. Hos Åkab kallas den även ACN-fastigheten efter en tidigare hyresgäst.
– Om Azelio läggs ner sitter vi även med deras stora byggnad på andra sidan vägen. Den byggnaden mäter 4000 kvadratmeter. Tomma lokaler kostar pengar, säger PG Hellberg.